Mutlu Olmak İstiyorum

Bilgisayar, Televizyon ve benzeri teknolojilerle hayatlarımız kuşatılmış vaziyette. Bu durumda çocukların durumu daha da vahim. Doğadan ve doğal ortamdan, akran ilişkilerinden, oyunlardan, dağdaki taştaki hayvanlardaki ırmaklardaki enerjiyi güzelliği hareketi ışıltıyı hissetmeden tatmadan kapalı odalarda “korunaklı kafeslerde” büyüyorlar. doğada olan ve doğal olan her şeyde bir “maneviyat” vardır. temiz havada, dağlarda, ağaçlarda, göl kenarlarında, toğrağa uzanmakta bir maneviyat gizlidir. bunlardan hızla betona, plastiğe, naylona “maruz” kalıyoruz. adeta bize b unlar dayatılıyor ve itiraz edecek mecalimiz kalmamış. böyle giderse  çocuklarımızın bir gün hepsi “modern canavarlar” olacak..  bir kızılderili atasözü der ki, doğadan uzaklaşmak kalpte katılığa yol açar. çocuklarla beraber biz büyüklerin de doğaya çıkmaya, gerçek yemekler yemeye, gerçek insanlarla birlikte konuşmaya, sohbet etmeye, paylaşmaya o kadar çok ihtiyacımız var ki..

 bir de çocuklarımızın üzerine gereğinden fazla titremek, paranoya derecesinde ilgili ve hassas olmak da çocukların gelişimini olumsuz etkilemekte. Bu da önemli bir konu.. çocuklarının hata yapmalarına fırsat vermeyen ebeveynler bilmeli ki, şimdi hata yapmazsa ileride yapacak ve o zaman ödenecek bedel çok daha ağır olabilir.. her şeyin bir “normal süreci” var.. mümkünse çocuklarınızın bol bol hata yapacağı, hata yapmanın normal olduğu, “bundan çekinilmemesi gerektiği” gibi algılandığı ortamlar yaratın çocuklarınıza.. hata yapmayan bir çocuk(genç) aslında hiç bir şey yapmıyordur.. bir sözün dediği gibi: fail! (yenil) fail again! (tekrar yenil), fail better! (daha iyi yenil) ayrıca başarı diye kutsanan ve uğruna çocuklarımızın “çocuklukluklarını” mahvettiğimiz şey de nedir? nedir o başarı? yok öyle bi şey. kime göre, neye göre, ne kadar.. “kuduz olmuş köpek” gibi saldırgan çocuklar, gençler bu kariyer ve başarı hırsından dolayı böyle yetişiyorlar.. bir elmayı dalından koparmadan, bisikletten düşmeden, zinciri çıakn bisikleitn zincirini takarken eli yağlanmadan, düşüp dizi kanamadan, o yara kabuk bağlamadan, dedesiyle bir kır gezisine çıkmadan, annesiyle mutfakta doyasıya kahkaha atmadan, babasıyla yüzmeden, kardeşleriyle uçurtma uçurmadan bir çocuk büyüse büyümüş sayılır mı? böyle  büyüyen çocuklar neyi başarabilirler ki…………………………………………………..

**

NBA tarihine geçmiş bir oyuncu, basketbol deyince aklımıza gelen ilk isimlerden Michael Jordan bakın neler diyor:

“I’ve missed more than 9000 shots in my career. I’ve lost almost 300 games. 26 times, I’ve been trusted to take the game winning shot and missed. I’ve failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed.”

” kariyerim boyunca 9000’den fazla şut kaçırdım. 300’e yakın oyun kaybettim. 26 kez maçı kazandıracak son şut şansı bende oldu ve ben kaçırdım. Hayatım boyunca hata yaptım,  defalarca hata yaptım, çok fazla hata yaptım.  Ve bu şekilde başardım.” 

**

Şimdi buradaki liste bir çocuğun 12 yaşına gelmeden önce bilgisayar oyunlarıyla zihni ütülenmeden önce deneyimlemesi gereken 25 şeyi içeriyor.

Artık ne kadarını çocuklarımızın yapmasına fırsat verebilirsek kar..

sizin de bu listeye eklemek istedikleriniz varsa lütfen çekinmeyin. yorumlarınızı beklerim. 

1 Harita ya da pusulayla yön bulmak

2 İp atlamak

3 Tepeye tırmanmak

4 Güneşin doğuşunu ve batışını incelemek

5 Çamurda oynamak

6 Adaya gitmek

7 Ağaca tırmanmak

8 Balık tutmak

9 Rüzgârda yürümek

10 Sahilde midye kabuğu toplamak

11 Birini kuma gömmek

12 Dalından koparıp elma yemek

13 Vahşi hayvanları görmek

14 Böcekleri incelemek

15 Şelale görmek

16 Ağaç dikmek

17 Kamp yapmak

18 Kartopu oynamak

19 Bir kuşu elle beslemek

20 Kumdan kale yapmak

21 Büyük bir kanyonda gezmek

22 Uçurtma uçurmak

23 Gölde yüzmek

24 Yağmurda yürümek

25 Kelebekleri incelemek

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s