Evleneceğin Kişi En Fazla 6 Derece Uzakta

En sevdiğiniz sanatçı, lider, müzisyen ve aktörden sadece  6 kişi uzakta olduğunuzu bilseydiniz ne yapardınız? Ben yeni öğrendim ve bu bilgi karşısında nöron patlaması yaşadığım için henüz ne yapacağıma karar vermedim.

Bir kişi, mesela siz, bu dünya üzerindeki herhangi bir insana sadece 6 kişi uzaktadır diyen bu hipotez, ilk olarak 1969 yılında sosyal psikolog  Stanley  Milgram ve Jeffrey Travers tarafından ortaya atıldı.Tezin tam adı: 6 derecelik ayrım (6 degrees of separation).

 Bu hipoteze göre, mesela Barack Obama’ya veya Stephan Hawking’e bir tanıdığının tanıdığının tanıdığının tanıdığının tanıdığının  tanıdığı aracılığıyla ulaşabilirsin. Bu hipotez ilk önce 269 kişinin katıldığı bir deneyle doğrulanmaya çalışıldı. Kişilerin hepsine tanımadıkları bir “hedef kişi”nin isim, meslek ve adres bilgisi verilmiş ve bir tanıdık aracılığıyla bu kişiye ulaşmaları istendi. Bazıları hedef kişiye ulaşamamış ama büyük oranda ulaşabilenlerin durumunda deneye katılan kişi ile hedef kişi arasında ortalama 6 kişi olduğu saptandı. Bu hipotezi doğrulama deneyleri daha sonraları 1990’larda bir başka şekilde, “bacon kehaneti” adındaki bir site (http://oracleofbacon.org/)  üzerinden yapılan Hollywood aktör ve aktrislerinin birbirleriyle olan bağlantıları üzerinde de yapıldı. Ve ortalama 6 derecelik uzaklık hipotezi doğrulandı. Ve yine çok daha yakın zamanlarda 180 milyon MSN kullanıcısının 30 milyar üzerindeki elektronik posta trafiği incelendiğinde herhangi iki insanın birbirinden ortalama 6,6 derece uzakta olduğu bulunuyor.

Evet, şu an yeryüzünün herhangi bir yerinde, herhangi bir kıtada, herhangi bir ülkede, şehirde, cafede, sinemada yaşayan bir kişinin 6 kişi uzağımda olduğunu bilmek çok sarsıcı!

Artık bundan sonra bir otobüs yolculuğunda yanınızda oturan kişiyle “nerelisin – kimlerdensin” sohbetine başladığınızda akraba çıkarsanız hiç şaşırmayın. Bu ne ki, dünyadaki başka bir kişi de zaten sizden 6 kişi uzaktaJ

Networking’in gücü bu işte! Sosyal medya, iletişim çağında bu tezin deneyi güncellense daha da ilginç sonuçlara ulaşabiliriz bence.

Salgın hastalıklara karşı önlem almada katı davranmanın neden gerekli olduğu bu teoriyle düşününce daha anlamlı geliyor.

sonuç olarak şöyle diyelim: hepimiz Ademin çocuklarıyız ve dünya gerçekten küçük.     Soru şu: peki kendimiz-kalbimiz kaç derece bizden uzakta?

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s