>Geleceğe Kafa Yor Konferansı – Bayburt Üni. 2010

>

Bayburta geldiğim günden beri burada herkeste bir bıkkınlık yorgunluk ve amaçsızlık vardı. kısacası mutsuz insanlar vardı. Bunu sürekli düşündüm, neler yapabilirim, bu insanlar neden bu kadar mutsuz ve bu kadar yaşama karşı isteksiz. Birisi çıkmalı bişeyler yapmalı. Öyle bişeyler yapmalı ki insanlara yaşadıklarını yeniden hatırlatmalı onlara amaçlar hedefler ve farklı bakış açıları kazandırmalı. Bu benim yapabileceğim, en azından tek başıma yapabileceğim bişey değildi. Ama bunu yapabilecek birisini tanıyordum. Bu işlerde çok yetenekli olduğunu düşündüğüm, bana bu konuda çok şeyler kazandırmış çok şeyi paylaştığım değerli dostum Mustafa İjaz bunu yapabilirdi. Konu coşku, üniversite, macera hele hele gençler, hayat vb. olunca o bu iş için olmazsa olmazdı. Hemen harekete geçmeliydim çünkü mustafam yolcu ve Danimarka ya gidiyor. Sonuçtan emin bir şekilde kendisiyle konuştum. Buna hayır diyeme(z)di. Nihayet bir tarih üzerinde karar verildi ve Mustafam Bayburta geldi. Eğitimci, Araştırmacı, Danışman Yazar Mustafa İjaz Okulumuzda ‘GELECEE KAFA YOR!’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Bazı imkânsızlık ve aksaklıklara rağmen her şey çok güzel geçti. Umuyorum ki faydalı olmuştur. Bizi kırmayıp buralara kadar geldiği ve bu samimi bir o kadar da eğlenceli sunumu gerçekleştirip bizleri ziyadesiyle mutlu eden değerli dostum, arkadaşım, rehberim Mustafa İjaz’ a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ve yine bu çalışmada çok emeği geçen değerli dostum Sefa Dündar’a, bu konferansa imkan sağladıkları için MYO yönetimine, katılan mesai arkadaşlarıma büyük bir istek ve katılımla burada oldukları için sevgili öğrencilerime ve ismini sayamadığım emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Etrafımda hayata ışık saçan gözlerle bakan insanların sayısının (özellikle bu konferanstan sonra) hızla artması dileğiyle… 13 ocak 2010 / Bayburt

KONFERANS NOTLARI
14

Dünya sizin onu ne olarak kabul ettiğinizdir. Ona farklı bakın hayatınız değişsin.

gelmiş geçmiş en iyi tavsiye :

ŞAŞIRT BENİ’ Alexey Brodovitch / Harper’s Bazaar Sanat Yönetmeni

bu sözcükler aklınızda olduğu sürece ne yaparsanız yapın başarılı olacaktır.

*

reddedilmekten korkma!

REDD kartı

**

CV

CV önemlidir. Ama daha da önemlisi sizsiniz. Siz çalışmadan CV çalışmaz. Bir çok yerde insan kaynakları CV çöplüğüne dönmüştür. Atıl, çalışmayan CV lerden binlercesi var. hepsi aynı tarzda yazılmış klişe içerikler. Önce siz değer yaratırsınız, sonra CV niz çalışmaya başlar. CV inde yazabileceğin en iyi yerlerde çalış. En iyi, en sıradışı, en işe yarar deneyimler edin.

**

iyi notlara, AGNOya, diplomaya önem verme.

Hayal kasların ne durumda? Onları çalıştırıyor musun?

İyi bir gözlem ve analiz gücün var mı?

İngilizcen ne durumda?

Bilgisayar bilgin ne kadar?

Web tasarımıyla hiç ilgilendin mi?

Yeniliğe ve değişime açık mısın?

Fırsatları görüyor musun?

Fırsatları arayan bir içsel gözün var mı?

Yoksa küçük hesapların mı adamısın?

Dünyada neler olup bitiyor, merak edip ilgileniyor musun?

Nerede, kimlerle, ne kadara çalışmak istiyorsun?

Nerede yaşamak istersin?

Geleceğin kalbi nerede atıyor?

Hiç bunları düşündün mü?

Düşünmediysen iyi notlara, AGNOya ve diplomaya önem ver zira elinden başka bir şey gelmez. Senden iyi memur olur. Memurlara da ihtiyacı var dünyanın.(!)

**

üniversiteye gitmek, “bu hayatta ne yapmak istediğimi bilmiyorum, o yüzden üniversiteye gidiyorum” anlamına gelir. Hayatta ne yapmak istediğini biliyorsan okulu bırak işe gir.

Ne yapmak istediğini bilmiyor ve üniversiteye gidiyorsan bu yıllarını diploma almak içi değil “ hayatta ne yapmak istediğine karar vermek için” değerlendir. Mümkün olduğunca çooook insanla tanış. (networking) asla yalnız yeme! İletişime açık ol. Her fırsatı değerlendir. Geleceğe kafa yor! Bir yerlerde bir şeyler oluyor ve ilgileniyorsan ORADA OL! Konferans, seminer, parti, tanıtım, organizasyon, yarışma, eğlence vs.. üniversiteyi ciddiye alma! Hayallerini ciddiye al! Ne olduğunu boşver, ne olacağına odaklan! Çevrende sınırsız negatif enerjili insanlar olacak onlara takılma. Onlardan uzak dur. Ciddiye alma. Hedeflerine ve heyecanlarına odaklan!

**

kendi işini kur. Kendi hayallerinin peşinden git! Yoksa bir gün kendini başkalarının hayallerini gerçekleştirmek için çalışırken ve emekli olacağın günü beklerken bulacaksın.

**

kovuldun mu? Dert etme. Ben kovuldum. Dert etmedim. Kendime kısa sürede yeni bir hayat kurdum. Yeni bir çevre, yeni insanlar, yeni, yeni, yeni.. Apple CEO su Steve JOBsun dediği gibi: “hayat bazen kafanıza tuğlayla vurur!” sorun değil. Bunu bir fırsat olarak görün. Değişim fırsatı. Zaten aynı işte uzun süre çalışmak iyi değildir. Değişim! Değişim! Değişim!

**

işe nereden başlayacaksın? Bir ilham kaynağın olmalı değil mi.. çok basit, söyleyeyim: parayı düşün. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

**

iş hayatında çalmak(!) iyidir. Sana ilham verecek, seni creative yapacak her şeyiÇAL! : ) filmleri, müzikleri, kitapları, şiirleri, fotoğrafları, konuşmaları, rüyaları, ağaçları, tabelaları, bulutları, ışığı,.. orjinal ol! Orjinallik öldü. Üstad Jen Luc Godard der ki “ önemli olan bier şeyleri nereden aldığın değil, nereye götürdüğündür” ( bunu arden’den çaldım )

**

Fikir avcısı ol! Gezerken, çay içerken, alışveriş yaparken, her yerde fikir avcısı ol! Yaşadığın dünyayı ve çevrende olup bitenleri kritize et ve fikir üret. Çok fikir üret. Bunları yaz. İyi olanların üstüne git. Gerçekleştir. Önce yap sonra açıkla! Önce yap sonra düzeltirsin! Bir fikri hayata geçirmek için bütün şartların oluşmasını bekleme. Bir yerden başla. İyi fikir nedir? Gerçekleşendir.

Bu kadar. Çok basit. Oscar Wilde der ki: “ çoğu insan birbirinin aynıdır. Onların düşünceleri, başkalarının fikirleridir. Onların hayatları taklit, tutkuları alıntıdır.” senin fikrin ne? Fikir avcısı ol!

**

Hayat başkalarını taklit etmek için çok kısadır.

Kendin ol! Numara yapma. Get real! Orjinal ol!

**

bir iş yaparken başkalarını ne kadar etkilediğin üzerinde düşünme. Yaptığın işten ne kadar etkilendiğin, heyecan duyduğunla ilgilen. Samimi ol!

**

duruşa dikkat!

nasıl durursan başkaları da seni öyle yargılar.

Creative ol!

**

başarılı olmak istiyorsan, Dinle!

İnsanları dinle. Gerçekten dinle. Dinliyormuş gibi yapma.Dinlemek çok kapı açar. Bir iş görüşmesinde “kendimi anlatacağım” diye kendini yıpratma. Zeka gösterisine girme. İyi bir dinleyici olman daha faydalıdır.

**

başarısızlıklarına bahane bulma! Kendine karşı dürüst ol! Kendini amansız eleştir ama kendini sev, hatalarına karşı toleranslı ol. Kendini yenile!

**

NEYİ YANLIŞ YAPTIM?

bir iş yaptığında başkalarına gösterirken ‘nasıl olmuş?’ diye sorarsan muhtemelen seni üzmemek için iyi, eline sağlık, güzel olmuş diyeceklerdir. Bir daha ki sefere ‘neyi yanlış yaptığını’ sor, sana gerçek düşüncelerini söyleyeceklerdir.

**

girişimci ol. Kendi işini kur. Mantıklı olmaya çalışma. İşe yarar olmaya çalış. Bir çok insan mantıklıdır. Mantıklı ölçüde iyidir! Bırak bu safsatayı, DELİFİŞEK ol! Büyük düşün! Pervasız düşün! Risk al! Silkele kendini! Hayal ceplerini yokla! Dök ortaya! Yola çık! Sabahın ilk ışıklarıyla yola çıkmanın keyfini bir çok kez yaşa!

**

hayal et!

Kim olacaksın?

Geleceğe kafa yor ya da şimdiden kafana vur!

**

Şimdi dünyanın tanıdığı bir ünlü çocukken kendisine hedef olarak şunu seçmişti: ‘persil kadar ünlü olmak istiyorum’ bildiğimiz persilmatik çamaşır detarjanı. Senin hedefin ne?

**

aykırı olmak için aykırı düşünmelisin!

AYKIRI DÜŞÜN O ZAMAN!

Her şey kontrol altındaysa, yeterince hızlı gitmiyorsun demektir. -bitti tatlım-

BİLGELERDEN SÖZLER

-taklitle başarmaktansa, orjinalle başarısız olmak daha iyidir. / Herman Melville

-başarı, heyecanını kaybetmeden başarısızlıktan başarısızlığa koşmaktır. / Winston Churchill

-gidilmeye değer hiçbir yolun kestirmesi yoktur. / Beverly Sills

-bana aklıbaşında bir insan gösterin, onu sizin için tedavi edeyim. / C G jung

-şampiyon olmak istiyorsan, bir round daha dövüş. / James Corbett

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s