>Amazon.com’da Altı Çizilmiş Satırlar

>

photo

Kitaplarla olan ilişkimin sahiciliği altını çizdiğim satırlar, kenara çekip şerh düştüğüm uzun ok işaretleri, hatta bazen üstünü karaladığım satırlarla şekilleniyor. Bazen kahve – çay içerken üzerine kahve damlayan yapraklar adeta yaşama bırakılan izler gibi. Bir de benim için en belirgin olanı, hangi kitabı nerede ve hangi şartlarda okuduysam o kitapla o mekanları hep birlikte anımsamamdır. Kitap okurken satırların altını çizmek kitapla organik bir bağ kurmanızı sağlıyor. Ve bu kitaplar başkalarına ödünç verilirken dikkat edilmesi gereken bir husus da içeriyor. Zira sizin altını çizdikleriniz aslında bana kalırsa biraz sizin mahreminiz oluyor.Zira altını çizdiğiniz cümle-satır-kelime sizi yansıtıyor. Bazen de bu satırlar aynı şeyi arayan insanları tek bir çizgide birleştirmenin bir yolu da olabilir.. Bir zamanlar çıkardığımız Yerçekimi fanzin dergisinde Mehmet Batar’ın okuduğu kitaplardan beğendiği pasajları “üstü öpülmüş satırlar” şeklinde yayınlamıştık ve çok da beğeni toplamıştı. Benzer bir uygulamayı Amazon sitesi yapmış, sattığı digital kindle kitaplarından en çok altı çizilen cümleleri ve kaçar kere çizildiklerini tespit etmiş. Hemen ‘kindle.amazon.com/popular_highlights’ sitesine girip bakabilirsiniz. Bazı altı çizili satırlar şunlar,

Elizabeth Gilbert, ‘Eat, Pray, Love’ (Ye, Dua Et, Sev) kitabından, 1797 kere altı çizilmiş cümle: Mutluluk, çaba harcayarak elde edilir. Onun için kavga eder, uğraşır, ısrar eder ve bazen onu ararken dünyayı dolaşırsın.

Aynı kitaptan, 1564 kere altı çizilmiş cümle:Sonuçta, sen düşüncelerinsin. Duyguların, düşüncelerinin emrinde ve sen de duygularının emrindesin.

Aynı kitaptan, 1197 kere:‘Bel far niente’, hiçbir şey yapmamanın güzelliği demek.

Randy Pausch, ‘The Last Lecture’, 1642 kere:Deneyim, istediğin şeyi elde edemediğinde edindiğin şeydir.

William P. Young, ‘Shack’, 1422 kere:İlişkiler hiçbir zaman güçle ilgili değildir. Güç isteğinden kurtulmanın bir yolu da, kendini ‘hizmet ederek’ sınırlamaktır.

Dan Brown, ‘The Lost Symbol’, 1396 kere:Kendimiz için yaptığımız şeyler, bizimle beraber ölüp gider. Başkaları ve dünya için yaptıklarımızsa ölümsüzdür.

Abraham Verghese, ‘Cutting for Stone’, 1373 kere:Evin tanımı nedir? Ev, geldiğin yer değil, istendiğin yerdir.

One thought on “>Amazon.com’da Altı Çizilmiş Satırlar

  1. >Ellerinize sağlık…Ele aldığınız konu bence bir çok kişinin yaptığı fakat yine bir çok kişinin de (benim gibi mesela:) ) gizlediği ince derinlikler. Teşekkürler…

    Beğen

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s