>Güzel Bir Şey Yap: Bisiklet Al!

>

Her 10 kişiden 9’unun bisiklet kullandığı bir şehirde (Kopenhag veya Copenhagen-København) yaşayıp Tr’ye döndükten sonra bisiklet kullanmamak neredeyse aptallık olurdu benim için. Bisiklet almamda yardımcı olan Ömer Faruk, Ebubekir, Zübeyir ve Süleyman’a  teşekkürler.
 Elbette daha önce bisiklet kullandım, okuduğum lisede, Sancak Kolejinde Bisiklet Turları yaptığımız bir grubumuz vardı. Bir uzun yol macerası sayılabilecek harikulade bir deneyimim de var üstelik, Finike-Antalya. Ormanların içinden, portakal bahçelerinin kokusunun denizin rengiyle bütünleştiği o enfes, antik Akdeniz yollarında bisiklet kullanmak, halâ en çok özlediğim şeyler arasında.
Uzun zamandır Erzurum’da olmama rağmen ilk defa Kopenhag dönüşünde düşündüm bisiklet almayı. Çünkü ülkemizde bisiklet kullanmak (transport amaçlı) için ya bütçeniz çok düşük olmalı ya da aklınızı kaçırmış olmalısınız. Ülkemizde bisiklet denince akla gelen şey Karne Hediyesi olmasıdır. Bisiklet TRde bir transport aracı haline gelememiştir çünkü:  bisiklet yolları olmadığından (Konya’da bildiğim kadarıyla var ), bisiklet park yerleri hiç olmadığından, motorlu araç trafiğine katıldığınızda motorlu araç sayılmayacağınızdan, yaya yollarını kullandığınızda ise bir yaya olmadığınızdan, bisikletin ilkel (!) bulunmasından, araba vb, araç kullanımına dair özendirici bir toplum algısı yaratılmış olmasından, öğrenilmiş çaresizliklerden ( yokuşların fazla olduğu şehirler, mevsim şartları, vb).
Yine de her şeye rağmen bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanmak çok keyifli ve ilginç bir deneyim. Neden mi?
1.     Bisiklet demokratiktir. Zira herkes sahip olabilir. Yaygınlaştırılması kolaydır.
2.     Ekonomiktir.  Alımı, bakımı, onarımı ucuzdur.  (benzin yok, sigorta, taşıt vergisi yok).
3.     Pratiktir. Binmesi, inmesi, park etmesi, şehir trafiğinde manevra kabiliyeti kolaydır. Kent içinde varacağınız yere en hızlı ve en kolay şekilde sizi ulaştırır.
4.     Bisiklet sağlıktır. Pedal çevirirken akciğerleriniz ve beyniniz oksijen bayramı eder. Kas kemik dokularınız gelişir.Stres azaltır. Terlemeyle toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
5.     Bisiklet eşitlikçidir. Genç, yaşlı, çocuk, erkek, kadın herkes binebilir. Bisiklet binmek kişide empati ve saygı duygularını kuvvetlendirir.
6.     Bisiklet özgürlükçüdür. Şose, asfalt, keçi yolu, otoyol, taşlı yol, tozlu yol, karlı yol ayırmadan sizi her yerde istediğiniz yere keyifle götürür.  Şehir hayatının stresinden sizi kurtarıp yeni vadiler, tepeler keşfetmenizi sağlar.
7.     Bisiklet çevrecidir. Pedal basarken geride sadece terinizi ve nefesinizi bırakırsınız. Oysa motorlu araçların çevreye verdikleri zararlar…hava kirliliği, küresel ısınma, ozon tabakası, gürültü, kalabalık, trafik kazaları…
8.     Bisiklet sessizdir.
9.     Bisiklet güvenlidir.
10.  Bisiklet eğlencelidir. Hiç kimse durup dururken bir ‘otobüse, metroya, trene, uçağa, arabaya’ bineyim demez ama bisiklete binmek isteyebilir.
11.  Bisiklet güzeldir.
12.  Özgüven arttırır.
13.  Kendi sınırlarını görmeni ve geliştirmeni sağlar.
14.  Park yeri bulma, park ücreti ödeme gibi sorunlar yaşamazsınız.
15.  Bisiklet kullanmak sizi mütevazileştirir.
16.  Bisiklet küçüktür.
17.  Bisiklet havalıdır.
18.  Doğaya, dünyaya ve kendine yabancılaşmanın önüne geçer.
19.  Farkındalık duygusu kazandırır.
20.  Özetle, Bisiklete binmek Yaşam Kalitesini yükseltir.
Minimalist akımın öncülerinden Alman mimar Ludwig Mies 1950’li yıllarda “Less is More” (Az çoktur.) sloganıyla insanın çevresini tasarlama vizyonuna müthiş bir katkıda bulunmuştu. 1970’lerde ise Modern dünyanın ekonomik sorunlarına bir çözüm olarak E.F. Schumacher “Small is beatiful” (Küçük güzeldir.) deyimiyle insanlara ilham verdi. Bisiklet için bu iki görüşü sentezlediğimizde, “Bisiklet Aşktır” diyebiliriz. Çünkü,  Bisiklet =  Less is More + Small is Beatiful. Bir şey hem az hem de çok , hem küçük hem de güzelse bu aşktır.

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s