Artık Papalagi Olmasak Diyorum

Havadan Sudan Konuşmak – 2
Samoa’lı Tiavea kabile reisi Tuiavii’nin beyaz adamı yani Papalagi’yi anlattığı Göğü Delen Adam kitabında bilge reisin, Papalaginin tanrısının para olduğunu söylediği bir bölüm vardır. Bu bölümün başlığının adı da ilginç: yuvarlak metal ve ağır kağıda dair. Bu bölümde Hava’yla ilgili şunları söyler kabile reisi: “Avrupa’da para vermeden herkesin yararlanabileceği tek bir şey buldum: hava. Havanın da yalnızca unutulduğu için parasız olduğunu sanıyorum. Hani Avrupalının biri bu dediklerimi duysa, hemen hava için de yuvarlak metal ve ağır kağıt istemeye kalkar. Çünkü her Avrupalı para istemek için yeni nedenler arayıp duruyor.”
Yüzyılımızın başlarında yayınlanan ve bir Yeşil_Klasik olan “Göğü Delen Adam _Papalagi” kitabının başlığı artık bir metafor değil bir gerçek: Gök (O-zone) delindi. Hava kirlendi. Artık beyaz adam havayı da satıyor: hava, “fresh air ~ qualified life” ilişkisi gereği şehir merkezinden ve sanayi bölgelerinden uzak tatil köylerinde artık bir pazarlama elemanı. Yeşil (organic) – Hava (fresh) – Su (clean) üçlüsü insanoğlunun uzağında kaldıkça insan da kendinden uzağa düşüyor.
Papalagi kimdir?
Papalagi denince beyazlar ya da yabancılar anlaşılır. Ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse “göğü delen” anlamına gelir. Samoa’ya (polenezya) ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği delik. O, göğü delip gelmişti.
Bu kitabı niçin okumalıyım?
Bizi bunaltan ve içinden bir türlü çıkamadığımız bu Metal Kent Hayatına dışarıdan (critical) bakmamızı sağlayacak, ufuk açıcı, yer yer alaycı ve dolaysız, sade üslubuyla okunmayı hak ediyor.
Papalagilere selam olsun! Kardeşlerim, artık papalagi olmasak diyorum! Göğü delmesek, daha yeşil ve yaşıl olsak. Yaşıl yani, yaşama ait olan, canlı. Tıpkı “Sevgi, ışık ve güzel” kelimeleri gibi.. Yeşil!
Kardeşlerim, Yeşilimize sahip çıkalım, yeşil olmadan yaşıl olmayız. Yaş olanda can ve hayat vardır. Yeşilde olduğu gibi! Yeşili sev, yeşile hizmet et, yeşile saygı duy. Yeşil giy, yeşil ye, yeşilliklerde gez, eğlen, uyu. Yeşil; renkler skalasının en spiritual rengi. Det korte af det lange: Yeşil yeşşildir.
Pamuklu Kullan!
Mesela alışverişlerimizde pamuklu-bez çantalar kullanabiliriz. Naylon poşetlerin hem sağlık hem de estetik ve geri dönüşüm açısından büyük zararları olduğu kesin. Üstelik her alışverişte bir naylon poşet kullanıldığını düşünürsek ortaya çıkan tablo tam bir çevre felaketi, yeşil ve doğa katliamı. Çevre duyarlılığıyla bilinen Kopenhag’ta marketlerde küçük poşet 50 kuruş, büyük poşet ise 1 tl. Ve insanların büyük çoğunluğu evden getirdikleri bezden çantalarıyla alışveriş yapıyorlar.
Hşşt! Alooo! Ben kime diyorum?

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s