OKULLAR YARATICILIĞI ÖLDÜRÜYOR MU?

TED den bahsedeyim önce. Richard Saul Wurman ve Harry Marks tarafından 1984 de kuruldu. açılımı, Technology- Entertainment-Design. kendi alanlarında uzman kişilerin bir konuyu 18 dakikada anlattıkları konferanslar düzenliyorlar. Daha önceleri katılımın sınırlı sayıda tutulduğu ve TED üyesi olmak için ödenmesi gereken yıllık ücretin $6000 ‘a dolara kadar vardığı bu organizasyon konuşmaları, 2006’dan bu yana, TED yeni aldığı kararla internette yayınlamaya karar verdi, çok da güzel oldu. 600’den fazla konuşma 230 milyon kez izlenme rekorunu kırdı ve hala bu ilgi devam ediyor. bu konuşmalara aryıca iTunes, YouTube ortamlarında ve  iPhone eklentisi şeklinde ücretsiz erişim de artık mümkün.  Dünyada söz sahibi CEO’lardan biri olan Saatchi&Saatchi CEO’su  Kevin Roberts TED’i “Lovemark” olarak tanımlıyor. –“Ideas Worth Spreading” mottosuyla TED te her konuda konu ve konuşmacı bulmak mümkün.  ilham verici bir organizasyon. Türkiye’de TED konferansları düzenleniyor. geçenlerde TEDxReset konferansı yapıldı.TEDxReset Konuşmaları için tıklayın. Ayrıca TED‘in sıradışı ve ilham verici konu ve konuşmacıları için de tıklayın. Bazı TED videoları altyazı olarak TR ye de çevrilmiş, dil seçeneğinden bakabilirsiniz.

Bir eğitimci ve youth mentor olarak  TED de ilgimi celb eden konuşmacılardan birisi Ken oldu, bir drama ve tiyatro eğitimcisi. Yaratcılık  üzerine kitap ve çalışmaları var. Okullar yaratıcılığı öldürüyor mu? diye sorup, Evet, öldürüyor! diyor. Konuşma videosu aşağıda.

Sir Ken Robinson is author of Out of Our Minds: Learning to Be Creative, and a leading expert on innovation and human resources.

Konuşma Transkripti

One thought on “OKULLAR YARATICILIĞI ÖLDÜRÜYOR MU?

 1. Just want to say what a great blog you got here!
  I’ve been around for quite a lot of time, but finally decided to show my appreciation of your work!

  Thumbs up, and keep it going!

  Cheers
  Christian

  Beğen

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s