EZAN ÜMİTSİZLİĞİ GİDERİR

 

kYarım kalmış – başlamadan bitmiş projeler kervanı hayatım. Hayırlısı.

Geçen bir arkadaşın ofisinde otururken aklıma gelen bu projeden bahsedeyim önce. Dostumu ziyarete gittiğimde kendisi çok meşguldü. O kadar meşgul ki bırakın bizimle ilgilenmeyi kendisiyle bile ilgilenemiyordu; yetiştirilmesi gereken işler, raporlar, sunumlar vs..çayımı içip otururken pencere arkasında yağan bahar yağmuru ne güzel olmuştu bu ikindi vaktinde. Bu hal ile mest olmuşken bir de ikindi ezanı başlamaz mı.. hep huyumdur, kapalı mekanlarda olduğumda ezan okunmaya başladıysa mümkünse pencereyi açar, ezanı içime çekerek dinlerim, nurun ala nur olurum J o nasıl bir güzelliktir..ikindi vaktindeki dünya meşgalesine inat o nasıl bir nidadır, o nasıl bir çağrıdır aman Allahım.. her kelimesinde ayrı bir ahenk ayrı bir letaif ayrı bir hikmet ve tesir var ezanın. O an karar verdim; sadece ve sadece ezanla ilgili bir site yapacaktım. Sitede ezanın kısa tarihi, Bilal-i Habeşi, ezan makamları, ezan sözlerinin tefsiri, dünyanın dört bir yanından en güzel ezan videosu ve ses kayıtları.. bir de ziyaretçilerin ezanla ilgili başlarından geçmiş güzel anı ve anekdotlarını yazabilecekleri bir ziyaretçi sayfası olacaktı sitede.. bu kadar. Amacımız ezanla ilgili farkındalığı arttırmak ve efendimizin-rabbimizin rızasını kazanmak. Ezan dinlemenin ritüelleri vardır bilirsiniz, ezan okununca öncelikle “Aziz Allah, şefaat ya resulullah” denilir. O an yaptığımız bir iş varsa mümkünse o iş terk edilir ve ezan edeble dinlenilir. Ezan okunmaya başladığında ayak ayaküstüne atıp oturanlar ezana saygıdan dolayı ayağını indirirler, müzik çalıyorsa kapatılır, yatakta uzanıyor ve uyanıksak mümkünse yataktan doğrulmak gerekir. Bunlar kültürümüzde ezana saygıdan oluşmuş bazı davranış motifleri. Ne güzel şeyler değil mi? Biz de tekrar bu farkındalığı arttırmak için böyle bir site yapalım dedik, diyanetin ve bazı vakıfların projemize destek vereceğinden şüphemiz yoktu lakin Çağrı kardeşimle birkaç kez bu proje için bir araya geldiysek de bazı teknik sorunlardan bir sonuca varamadık ve proje yarım kaldı. Ankara’dan Mehmet kardeşim de sitemize güzel bir ezan tefsiriyle katkıda bulunmak için bir metin göndermişti. Ona da buradan tekrar teşekkür ediyoruz. En azından metni paylaşayım istedim;

 

Seyid Sıbgatullah Arvasi (k.s) hazretleri müridi ve halifesi olan Abdurrahman-ı Taği (k.s) hazretlerine ezan okunurken şu şekilde tefekkür etmek gerektiğini anlatmışlar:

 

Allahu Ekber: Cenab-ı Rabbul Alemin, ibadete ihtiyacı olmayacak derecede büyüktür.

 

Eşhedü enla ilahe illallah: O’ndan başka ibadete layık kimse yoktur.

 

Eşhedü enne Muhammeden resulullah: Peygamberlerin dediği haktır, peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) getirdiği şeriat haktır. Buna göre namaz asla terk edilmeyecek bir vecibedir, farzdır. Kul, kıldığı namazlara karşılık sevap kazanır. Bırakacak olsa acıklı bir azap ve büyük bir mahrumiyet vardır.

 

Burada iki mana ortaya çıktı.

 

Hayya ale’salah: Namaza gel ki büyük bir hayra kavuşasın. Bu söz birinci manaya işarettir.

 

Hayya alel-felah: Bu önemli farzı yerine getirmeye gel ki acıklı azaptan kurtulasın. Bu söz de ikinci manaya işarettir.

 

Ezanı dinleyen kimse bu kısımda ‘la havle vela kuvvete illa billah’ demelidir. Bu, taate gücüm yok, azaptan kurtulmak için gücüm yok, bunlar ancak Allah’ın yardımıyla olur anlamına gelir. Bu sözü söylemek müstehaptır.

 

Burada kula hiçbir şey kalmadığından dinleyici gevşeklik gösterebilir. Müezzinin tekrar ‘Allahu ekber’ ve ‘La ilahe illallah’ demesi, dinleyendeki bu gevşekliği giderir.   

 

Allahu Ekber: Allah kulun ibadetine layık olmayacak derecede büyüktür. Öyle ise fayda hep kulundur anlamına gelir. Bunları söylemekle kulun gevşekliği gider.

 

La ilahe illallah: İbadete müstehak olan yalnızca Allah’tır, kullarını azaptan kurtaracak olan da sadece O’dur demektir.

 

Bu kelime-i tayyibe, ümitsizliği giderir.

EZAN ÜMİTSİZLİĞİ GİDERİR” için 4 yorum

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s