2009 YEREL SEÇİM ANALİZİ ve AKP’nin KÖPÜĞÜ

 

turkiye1Merhaba Türkiye!              29 Mart yerel seçimleri üzerine bir kaç konuya değinmek istiyorum. Öncelikle gazetelerdeki manşetlere yansıyan ve yorumcuların dilinden düşmeyen yanlış bir metaforla başlayalım. ‘seçmen uyardı, one minute dedi, seçmen mesaj verdi’ gibi başlıklar gerçekten anlamsızdır. Seçmen mesaj vermez, oy verir. Herkes sandığa gider, partisine oy verir ve sonuçta kollektif bir sonuç ortaya çıkar. Bu tek tek verilen oylar sonucunda çıkan tabloyu seçmen uyardı, mesaj verdi şeklinde yorumlamak amiyane tabirle densizliktir.

 

Ortaya çıkan tabloda AKP’nin aldığı oyları az da olsa düşmüştür. Bu düşüşte kıyaslanan tarih 2007 seçimleridir ve bu seçimdeki konjonktür çok farklıdır. Cumhurbaşkanlığı meselesi, e-muhtıra olayları ve halkın iradesine saygı göstermeyen ve iktidarı darbeyle indirmeye çalışan girişimlere karşı halk oy birliğiyle AKP demiştir. Ama bu gün durum çok farklıdır. Adeta bu seçim AKP nin aldığı ödünç oyları geri vererek AKP nin köpüğünü almıştır ve gerçek kitlesi ortaya çıkmıştır. Bu AKP için de iktidardan pay almak isteyen diğer kitleler için de, Türkiye’deki siyaset kültürünün sağlıklı hale gelmesi için de hayırlı olmuştur inancındayım. Umutluyum.

 

Doğu’daki DTP yükselişini-bloklaşmasını normal bulmuyorum ama bu sonuçlar kürt sorununa ve o bölgenin sorunlarına bakışta demokratik yolları benimseyen kişiler için bir test ve rüşdünü ispatalama imkanı vermiştir. Demokratik yollarla sorun çözmek istiyoruz diyen DTP için bir fırsattır ama iyi değerlendirilmez ve başka hayallerin peşin de koşulursa gerçekten sıkıntılı günler bizi beklemektedir.

 

Gelelim seçimin süprizine. Bence en süpriz olay memleketim ANTALYA’da gerçekleşti ve beni inanılmaz derecede üzdü. Akp bir sonuç çıkartacaksa buradan çıkartmalıdır. Çok tuhaf! Başbakan 5 yıldaki 60 ayının 1 ayını neredeseyse Antalya’da geçirdi. Hizmetler açılışlar, projeler, şehir adeta bambaşka bir şehir oldu. Antalyaya gittiğimde önceden çok iyi bildiğim yerleri bile bulmakta zorlanıyordum. Evimi bile : ) keza, başkan Menderes Türel beyefendi de ilk günden beri vizyounuyla, heyecanıyla, çalışkanlığıyla, güleryüzlülüğüyle Antalya’nın başkanı olmayı hak ediyordu. En son Menderes beyin yeni dönem prjelerini dinlemiş ne kadar da heyecanlanmıştım. ‘dünya kenti ANTALYA’ vizyonu artık Akaydın dönemiyle birlikte ‘bizim olsun küçük olsun’ mantığına bürünecektir. Hele ki Akaydın’ın cumhuriyet mitiglerinin provakatörlerinden biri olduğu düşünülürse.. yazık! Çok yazık!

 

Tabii bir de Erzurum’dan bahsetmekte fayda var. Erzurum’da Akp kazandı ama halk yine kaybetti. Ahmet Küçükler’in başkan olduğu bir şehirde yaşamak ne işkence bir bilseniz.. kibirli, gösterişci, riyakar, uzlaşımdan uzak, ben bilirimci bir insan nasıl olur da tekrar seçilir bunu da anlamak zor.

Hayırlı olsun Türkiye, Umutluyum!


Way to go!

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s