MEDYA – BENLİK İNŞASI

“İnsana maskesini çıkarmasını öğütlemiyorum (bu maskenin ardında yüz yok), ondan istenebilecek şey, durumundaki yapaylığın bilincine varması ve bunu itiraf etmesidir.
Yapaylığa mahkumsam…
Eğer kendim olmama hiç izin verilmediyse…”

Gombrowicz

 “Medyanın çıkardığı kitlesel, siyasal, ekonomik, estetik, psikolojik, moral, ahlaksal ve sosyal neticelerle dokunmadığı, etkilemediği ve değiştirmediği bir yer ve bir şey bırakmaz” (Kadife Karanlık, s; 72)

 “insanın uzantısı olarak nitelenen medyanın insan ruhuna, duyusuna ve insan psikolojisine yaptığı özel etkilerdir. Yani kişilerin iç doğasını, iletişim teknolojisi yoluyla direk değişimini ele alan” (Kadife Karanlık- s; 72)

“Medya onu sürekli seçme talepleriyle bombardımana uğratır; ona aslında ne istediğini (hangi kitabı, elbiseleri, TV programını, tatil yerini… istediğini) bildiği farzedilen özne olarak hitap eder. Gelgelelim, daha temel bir düzeyde, yeni medya özneyi neyi istediğinin bilgisinden radikal bir biçimde mahrum bırakır. Büyük Öteki sizin üzerinizde, ancak size gerçekten neyi istediğinizi söyleyecek kimse olmadığında, seçimin bütün yükü sizin omuzlarınıza yüklendiğinde, tam bir hakimiyet kurar ve seçim fiilen ortadan kalkar- yerine sadece sureti geçer.” (S.Zizek, s: 195)

Temsil eden, temsil edilenin yerine-geçtiği ölçüde onu yok eder.” (Mukadder Erkan, s; 43) 
 
Artık inanamıyoruz; ama inanana inanıyoruz.
  Artık sevemiyoruz; yalnızca seveni seviyoruz.
  Artık ne istediğimizi bilmiyoruz, ama bir başkasının istediğini  isteyebiliyoruz. Ekranlar, videolar, röportajlar arasında yalnızca başkaları tarafından görülmüş olanı görüyoruz.
(Baudrillard, s; 169)

Yorum yapmak DNA'mızda var!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s